Naucz się czegoś nowego!

Wielu z nas chciałby być w czymś lepszym. W naszych czasach samodoskonalenie jest warunkiem awansu zawodowego. Od czego zacząć, gdy wiemy już, czym to coś miałoby być – wystąpieniami publicznymi, zarządzaniem czasem czy lepszą komunikacją z drugą osobą? Techniki uczenia się różnią się w zależności od tego, jaką umiejętność chcemy nabyć, ale też od naszych predyspozycji. Pomimo to istnieją ogólne zasady, których warto przestrzegać.

Środowisko biznesowe rozwija się w tak zawrotnym tempie, że bez zdobywania nowych umiejętności możemy stracić na wartości zarówno jako marka osobista, ale także cała organizacja. Trzeba ciągle się rozwijać, aby iść naprzód. Stąd nic dziwnego, że na popularności zyskują coraz to nowe sposoby nauki i rozwoju m. in. coaching grupowy, spotkania kick-off, warsztaty tematyczne, szkolenia zamknięte czy też platformy e-learningowe. Pamiętać jednak musimy, że to od nas zależy nasze doskonalenie. Firma może wysyłać nas na niezliczone szkolenia, jednak gdy nie będzie w nas chęci do nauki to niewiele z tą wiedzą jesteśmy w stanie zrobić.

Zostało udowodnione, że ludzie sukcesu znajdują codziennie czas na swój rozwój i może to przybierać różne formy. Plan jest prosty: w pierwszej kolejności należy zastanowić się, w jakim obszarze chcemy poszerzyć wiedzę. Bierzmy pod uwagę także te umiejętności, które są cenione w naszej firmie. Kolejno należy wyznaczyć sobie realistyczne zadania cząstkowe i weryfikować ich ukończenie pytając siebie, nad czym warto jeszcze popracować. Pamiętajmy o tym, że warto prosić innych o pomoc czy radę. Szkolenia miękkie lub warsztaty rozwojowe pod okiem bardziej doświadczonych mogą być bardzo pomocne. Korzystając z doświadczenia specjalistów w danej branży mamy większe szanse na zdobycie danej umiejętności, ponieważ taka osoba może wyznaczyć nam drogę (ma to miejsce podczas mentoringu), zadać odpowiednie pytania, aby naprowadzić nas na najefektywniejszy sposób poradzenia sobie z nowym wyzwaniem (tutaj mówimy o coachingu) Warto skorzystać z porad trenera, który podczas szkolenia dostarczy nam niezbędną wiedzę w danym obszarze dostarczając nam zestaw niezbędnych narzędzi. Zadajmy sobie pytanie, kto mógłby być naszym najlepszym nauczycielem. Warto prosić o pomoc także kolegów z pracy, jak i przełożonego. Mogą oni posiadać większą wiedzę w danym temacie lub dysponować osobami, które mogą polecić. Co niemniej ważne – bądź cierpliwy! Opanowanie nowej umiejętności zajmuje czas!

Poniżej znajdziemy przydatne wskazówki dotyczące samodoskonalenia. Musimy zadać sobie kluczowe pytania:

  1. Czy cel jest realistyczny?

Nasze możliwości przyswojenia nowej wiedzy mają swoje ograniczenia. Przykład: chcesz zostać trenerem personalnym, ale nie przepadasz za kontaktami z innymi.

 

  1. Ile czasu i energii jesteś w stanie poświęcić na to wyzwanie?

Zdobycie nowej umiejętności wymaga czasu. Przykład: chcesz zostać programistą, ale wydaje Ci się, że usiądziesz dwa razy po godzinie i będziesz potrafił napisać świetny kod. Powiedzmy sobie wprost: samodoskonalenie to ciężka praca.

 

  1. Czy dana umiejętność jest ci potrzebna?

Zastanów się, czy dana wiedza jest faktycznie cenna. Czy przełoży się ona w jakiś sposób na twoje życie zawodowe? Przykład: chcesz nauczyć się przemawiać publicznie przed dużą ilością osób, ale czy tę wiedzę wykorzystasz w pracy lub czy możesz na tym zarobić? Nauka czegoś nowego to inwestycja! Zweryfikuj, jakie może ona przynieść owoce.

 

  1. Jaki jest twój styl uczenia się?

Jedni uczą się najlepiej robiąc własne notatki, a inni słuchając wykładów. Określmy nasz styl przyswajania wiedzy analizując nabyte wcześniej umiejętności. Czy wiemy, które metody są dla nas skuteczne, a które w ogóle się nie sprawdzają? Analizując nasz styl nauki możemy wykreować środowisko sprzyjające rozwojowi.

 

  1. Czy masz już plan?

Zacznij od małych kroków. Nie zabieraj się za wszystko na raz. Podziel umiejętność na małe cele. Przykład: jeżeli chcesz być bardziej proaktywny zacznij częściej zabierać głos w trakcie spotkań powiedzmy w ciągu pierwszych 10 minutach. Dodatkowo możesz zapisać się na szkolenie z komunikacji.

 

  1. Czy jesteś gotowy na zmianę?

Zmiana to wyjście poza strefę komfortu. Bądź przygotowany na to, że nie będziesz od razu ekspertam, a sam proces nauki może być frustrujący, szczególnie dla osób, które nie są cierpliwe.

 

  1. Czy obserwujesz swoje postępy?

Warto abyś rozmawiał i dzielił się swoimi celami, a także stopniem ich realizacji z bliskimi osobami. Mogą one być dla ciebie wsparciem, a także wskazać obszary do poprawy, ponieważ będzie miała realistyczne spojrzenie na poczynione postępy. Uwierz – rozmowa cementuje zmianę.

Zdobywanie nowych umiejętności, samodoskonalenie się czy to poprzez czytanie książek czy braniu udziału w szkoleniach lub indywidualnych sesjach jest przepisem na utrzymanie swojej pozycji na rynku. Mamy nadzieję, że powyższe pytania skłonią Was do przemyśleń odnośnie nauki nowych rzeczy. Jeżeli Ty lub Twoja firma potrzebujecie wsparcia w zakresie nabycia nowych umiejętności to świetnie trafiłeś. Organizujemy szkolenia dla firm, między innymi szkolenia z komunikacji i szkolenia miękkie, indywidualne konsultacje oraz spotkania kick-off. Napisz do nas i sprawdź, jak możemy wesprzeć Cię w rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 − 9 =

Zostaw wiadomość!