Life coaching

Life coachingiem nazywamy pracę zorientowaną na osiąganie celów ważnych dla danej osoby. Cele te dotyczą najczęściej jego życia osobistego. Decydując się na tę metodę warto się jednak zastanowić, czym life coaching właściwie różni się od innych rodzajów coachingu.

 

Czym jest life coaching

Life coaching, biznes coaching, coaching skuteczności, coaching kariery…dlaczego zostały wyróżnione osobną nazwą? Czy podczas sesji stosuje się inne narzędzia od pozostałych rodzajów coachingu? Mogłoby się wydawać, że life coaching jest specjalnie odróżniającym się odłamem coachingu, kierującym się swoimi własnymi zasadami. Nic bardziej błędnego. Okazuje się, że powodem wyodrębnienia takiego rodzaju coachingu jak life coaching jest po prostu chęć uporządkowania dziedziny coachingu i przypisanie jej do kategorii zajmującej się kwestiami istotnymi dla danej jednostki. Nie bez znaczenia jest także obecnie obserwowana popularność coachingu. Pokusimy się o stwierdzenie, że każdy rodzaj coachingu jest poniekąd life coachingiem. Coaching zakłada bowiem, że każdy człowiek posiada wystarczające zasoby, aby poradzić sobie ze swoimi problemami.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej czym jest coaching oraz czym różni się od mentoringu zerknij tu: https://trainbrain.com.pl/coaching-i-mentoring-czy-to-to-samo/

 

Jakie kwestie są poruszane na sesjach life coaching:

Poniżej przedstawiamy tematykę, która najczęściej pojawia się na sesjach life coachingu:

  • osiągnięcie konkretnego celu,
  • zarządzanie własnymi emocjami i radzenie sobie ze stresem,
  • zarządzanie sobą w czasie,
  • nieśmiałość, brak pewności siebie,
  • uwalnianie destruktywnych emocji,
  • kształtowanie nowych nawyków,
  • tworzenie wymarzonej kariery.

Lista tematów jest długa, ile ludzi, tyle różnych wyzwań, problemów i różnorodnych celów do zrealizowania.

 

Jakimi cechami powinien charakteryzować się coach

Coach nie jest osobą, która zmusza do zmiany. Jest przewodnikiem, który wskazuje kierunek i może zaopatrzyć cię w potrzebne narzędzia, dzięki którym sam dokonasz zmiany w swoim życiu. Pomoże odnaleźć tę właściwą drogę i wyselekcjonować odpowiednie pomysły do realizacji określonego celu. Czy life coaching jest terapią? Nie, ponieważ jest przeznaczony dla osób całkowicie zdrowych, osób, które chcą po prostu żyć pełnią i być szczęśliwi. Coach musi posiadać umiejętność szerokiego patrzenia na daną osobę i jej cele, zauważać niewidzialne i swoimi pytaniami umieć naprowadzić na satysfakcjonujące rozwiązanie problemu. Umiejętność słuchania to jedna z najważniejszych cech, jakie musi posiadać coach. Dodatkowo istotna jest wiedza z zakresu psychologii, ponieważ znając mechanizmy działania umysłu coach jest w stanie odpowiednio zaadresować pytania. Warto szukać coacha z akredytacją ICF, która poświadcza profesjonalizm działania. Jednym z założeń ICF jest spisanie lub przedyskutowanie zasad mających na celu budowanie wzajemnego zrozumienia i zaufania. Dobry coach to także taki, który inwestuje w swój rozwój, uczy się od najlepszych, edukuje we własnym zakresie, bierze udział w szkoleniach, a także jest poddawany superwizji. Szukając coacha warto wziąć pod uwagę opinie innych: czy coach bierze pod uwagę kwestie etyczne, trzyma się ustaleń z klientem, nie podważa kompetencji konkurencji.

Ile trwa life coaching

Wszystko zależy od celu, z jakim przychodzimy. Na rozwiązanie pewnych problemów może wystarczyć jedna sesja (ok. 1 lub 1,5 godziny), a na niektóre będzie trzeba poświęcić nawet kilkanaście godzin. Istotny jest charakter kwestii, nad którą pracujesz czy też liczba celów do osiągnięcia. Warto zastanowić się także nad częstotliwością sesji. Mogą się one odbywać raz w tygodniu, raz na miesiąc, a nawet rzadziej. Najbardziej sprawdza się coaching w cztery oczy, jest jednak możliwość sesji przez telefon lub via Skype, dla osób, które mieszkają poza Poznaniem lub Warszawą.

 

Jeżeli szukasz life coachingu w Wielkopolsce lub województwie mazowieckim chętnie skontaktujemy się z Tobą, aby omówić Twoją sytuację  i dopasować odpowiednie działania. Nasze oddziały znajdują się w Poznaniu oraz Warszawie, ale istnieje także możliwość przeprowadzenia life coachingu na terenie całej Polski.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × four =

Zostaw wiadomość!