Stereotypy na temat millenialsów

Szacowane jest, że millenialsi, czyli osoby urodzone pomiędzy 1980 a 1995, będą stanowić połowę światowej siły roboczej. Istnieje wiele stereotypów na ich temat. Jak to więc z nimi jest? Ile z tych stereotypów się sprawdza?

Millenials pracuje, aby żyć.

Ludzie z pokolenia Y często mogą wpaść w pułapkę pracoholizmu. Dla pracowników tej generacji nie jest niczym nadzwyczajnym, że raz skończą pracę o 16, a innym razem będą musieli zostać w biurze do 22, ponieważ tego wymaga projekt. Dla niejednego millenialsa praca jest jak dziecko: poświęcają jej swój cenny czas prywatny i na tle innych rzeczy jest dla nich bardzo ważna.

W badaniu przeprowadzonym przez Deloitte wielu millenialsów przyznało, że boryka się z problemem zachowania równowagi pomiędzy swoim życiem prywatnym a zawodowym. Jest to cena, jaką płacą za swoją pomysłowość. Jak wynika z badania wiele osób z tego pokolenia, musi rezygnować z wielu udogodnień, aby realizować swoje pasje. Mając na przykład klientów za granicą, należy dopasować swoje godziny snu do ich strefy czasowej i dostępności. Młody programista z Wrocławia może zatem nie zrozumieć osoby, która wychodzi z biura o 17, kiedy sam musi być na nogach o 5 nad ranem, żeby przedyskutować postępy w projekcie z zespołem z innego kontynentu. Z tego też powodu dla przedstawiciela tej generacji odebranie telefonu o 20 będzie dużo mniejszym problemem aniżeli dla przedstawicieli innych pokoleń.

Millenials nie jest lojalny wobec pracodawców i często zmienia pracę.

Nie da się zaprzeczyć, że widoczna jest tendencja na rynku, że wielu z nich przyjmując pracę w jednej firmie, chętnie rozgląda się za kolejną. Badania Deloitte to potwierdzają. Ponad połowa millenialsów planuje zmianę swojego miejsca pracy w ciągu najbliższych kilku lat. Nie jest to jednak wcale tendencja charakterystyczna tylko dla pokolenia Y. Statystyki pokazują, że częsta zmiana pracy jest typowa nie tyle dla samych millenialsów, co dla ogólnie młodych ludzi.

Ważne jest zatem, aby doceniać pracownika i dać mu wpływ na to, co dla niego istotne. Jeżeli na przykład firma umożliwi zdecydowanie mu, w jakim zespole chce pracować, poczuje się on bardziej zaangażowany w swoją pracą, ponieważ to, co robi, będzie bardziej zgodne z jego wartościami. Warto pomyśleć też nad wysłaniem go na szkolenie zawodowe lub rozwojowe by pokazać, że nie tylko doceniamy jego starania ale inwestujemy w jego przyszłość.

Millenials jest leniwy.

Joel Stein, amerykański publicysta, stwierdził, że millenialsi są głaskani po głowach przez całe życie, co sprawia, że są rozpieszczeni. Nic dziwnego, że część z nich uważa, że powinni dostawać awans co dwa lata, niezależnie od ich wyników.

Odmiennie postrzegają tę kwestię sami zainteresowani. Twierdzą oni, że nie ma potrzeby być przywiązanym do biurka przez 8 godzin, skoro na maile można odpisywać nawet w drodze do pracy. Kawiarnia też jest dobrym miejscem. Niektórzy nazywają to lenistwem, millenialsi zaś twierdzą, że jest to sprytne podejście do pracy.

 

Zarządzanie zespołami to temat, w którym nasi trenerzy są specjalistami. Jeżeli zastanawiasz się jak zarządzać różnorodnością w zespole, aby praca była efektywna, a członkowie zespołu zaangażowani to napisz do nas. Chętnie przedstawimy naszą propozycję szkoleń dla firm w ofercie znajdziecie też szkolenia menadżerskie i rozwijające umiejętności miękkie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eighteen − seventeen =

Zostaw wiadomość!