Szkolenia dla firm

Ciągły rozwój, a co za tym idzie inwestowanie w szkolenia dla pracowników to podstawowy wyróżnik nowoczesnej i sprawnie działającej firmy. Dzięki szkoleniom firma uczy się jak przetrwać w dynamicznie zmieniającym się środowisku, gdzie zasoby są ograniczone, a konkurencji nie brakuje. Co więcej, szkolenia wpływają na rozwój umiejętności pracowników, którzy są fundamentem każdej organizacji.

Szkolenia dla firm = przewaga konkurencyjna

W dzisiejszych czasach często mówi się o potrzebie ciągłego rozwijania kompetencji pracowników. Idealnym sposobem na to są szkolenia czy też warsztaty rozwojowe, które wyposażą uczestników w wiedzę z danego obszaru. Szkolenia dla firm stanowią wręcz nieodłączny element funkcjonowania przedsiębiorstw. Uczestnictwo pracowników w dedykowanych kursach, warsztatach, szkoleniach czy konferencjach (również spotkaniach integracyjnych) w bardzo dużym stopniu przekłada się na kondycję całej organizacji, która dzięki temu zyskuje wykwalifikowaną kadrę, a to z kolei przekłada się na wynik finansowy firmy.

Dodatkowo dzięki inwestowaniu w szkolenia dla firm pracownikom dużo łatwiej jest osiągnąć cele organizacyjne, gdyż chętniej dostosują się do zmieniającej sytuacji na rynku. Inwestując w szkolenia dla firm pokazujemy także pracownikom, że są dla nas ważni i zależy nam na nich. Nie wspominając o budowaniu wizerunku firmy na zewnątrz jako pracodawcy, który dba o swoich pracowników.

 

Jakie szkolenia wybrać

Zanim zdecydujemy się na działania szkoleniowe, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie umiejętności pracowników musimy rozwijać. Biorąc pod uwagę dzisiejszy rynek oraz sposób jego funkcjonowania, najważniejszą rolę odgrywają tak zwane kompetencje niespecjalistyczne, często nazywane miękkimi. Należą do nich m. in. umiejętności negocjacji, efektywna komunikacja, praca zespołowa, przemawianie publiczne, inteligencja emocjonalna, kreatywność, rozwiązywanie konfliktów.

Znaczenie kompetencji miękkich w firmie najlepiej widać na stanowiskach menedżerskich i kierowniczych. Kluczowymi kompetencjami na tych stanowiskach jest zarządzanie strategiczne, odpowiednie komunikowanie się z zespołem, a także ich motywowanie oraz rozwiązywanie konfliktów. Ważne jest, aby powyższe kompetencje doskonalić przyczyniając się tym samym do sukcesu firmy.

 

Zalety współpracy z firmą szkoleniową

Warsztaty rozwojowe realizowane przez zewnętrzne instytucje dają świeże spojrzenie na sposób działania firmy. Osoba z zewnątrz organizacji jest w stanie zauważyć niewidzialne. Często pracując w danej firmie jesteśmy uwikłani w codzienne problemy między działami i problemy, do których podchodzimy bardzo emocjonalnie. Osoba spoza organizacji będzie dla nas niezależnym mentorem w danej dziedzinie. Trener powinien dysponować sporym doświadczeniem w danym obszarze, dzięki czemu jest wiarygodny, a uczestnicy wiedzą, że mogą korzystać z rozwiązań zaproponowanych przez szkoleniowca.

Firma organizująca szkolenia zbada kompleksowo potrzeby organizacji, a szkolenie będzie odpowiedzią na indywidualne potrzeby szkoleniowe pracowników. Możliwe jest badanie potrzeb poprzez ankiety online, w formie papierowej, a także wywiady pogłębione z kierownictwem lub pracownikami. Firma szkoleniowa zadba także o wyznaczenie celów biznesowych szkolenia i zweryfikuje stopień ich osiągnięcia i może pomóc nam śledzić zmiany w danym obszarze.

 

Jak wybrać firmę szkoleniową

Podczas wyboru firmy szkolącej warto wziąć pod uwagę referencje, kontakt z firmą, a także zapytać o kadrę, abyśmy mogli wybrać trenera najbardziej wpisującego się w naszą organizację. Firmy przeprowadzające szkolenia dla firm często oferują oprócz warsztatów rozwojowych formy wspierające rozwój jednostek (coaching, mentoring) oraz sposoby na efektywne rozwiązanie problemów lub udoskonalenia procesów (kickoff, metoda design thinking, mastermind, off-site, onside meeting,).

Warto zweryfikować także firmę pod kątem projektowania szkoleń na przykład czy wykorzystywany jest model Kirkpatricka, czyli wzorcowe projektowanie złożonych projektów szkoleniowych, czy szkolenie opiera się na modelu 70/20/10, co oznacza, że 70% szkolenia dzieje się poza salą szkoleniową. Uzupełnieniem dającym wymierne korzyści jest także diagnoza swojego stylu myślenia na przykład wykorzystując model FRIS. Nie bez znaczenia jest także certyfikacja firmy szkolącej, co oznacza, że firma wyraziła chęć na poddanie się ocenie przez zewnętrznych audytotów. Oznacza to często dla firmy, która poszukuje szkolenia, że może uzyskać środki z EFS, czyli Europejskiego Funduszu Społecznego i pokryć większość kosztów z zewnętrznych źródeł finansowania.

 

Jak wyglądają szkolenia

Najefektywniejszym rozwiązaniem jest, gdy szkolenia miękkie odbywają się w niewielkich grupach. Daje to możliwość rozwoju kreatywnego i nieszablonowego myślenia, które jest na wagę złota w wielu organizacjach. Szkolenie może odbyć się w sali konferencyjnej w siedzibie firmy bądź też w wynajętej sali zarówno w wielkopolsce jak i na Mazowszu. Podczas szkoleń uczestnicy poznają wszelkie naukowe podstawy danej dziedziny, ale co najważniejsze, mają możliwość praktycznego wykorzystania nowo nabytych umiejętności oraz często wsparcia już po odbytym szkoleniu.

Jeżeli szukasz firmy szkoleniowej w Wielkopolsce lub województwie mazowieckim chętnie skontaktujemy się z Tobą, aby omówić sytuację Twojej firmy i dopasować odpowiednie działania szkoleniowe. Nasze oddziały znajdują się w Poznaniu oraz Warszawie, ale istnieje także możliwość zorganizowania warsztatów rozwojowym na terenie całej Polski.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 13 =

Zostaw wiadomość!